12 мая 2014 г.

Фестиваль науки у Харківській державній науковій бібліотеці ім. В.Г. Короленка

Наприкінці січня у ХДНБ ім. В. Г. Короленка, у Центрі інформаційної підтримки винахідництва, як завжди, зібрався читацький актив та партнери бібліотеки для презентації проекту «Взаємодія» з метою накреслення шляхів співробітництва в інформаційному забезпеченні науки, освіти та виробництва. Присутні одержали анонс-резюме всіх просвітницьких заходів, які будуть проведені у читальному залі відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів (ВІП) протягом року. Але знаковою подією, як зазначила завідуюча відділом, заслужений працівник культури В. Г. Прохорова, стане Фестиваль науки, який проводитиметься в ХДНБ протягом 12 – 17 травня. Захід відбуватиметься вже вдруге (перший Фестиваль мав місце у 2012 р. ).
Тема цьогорічного Фестивалю науки – екологічна безпека. Працівники відділу сподіваються, що це буде величезний форум, оскільки тема дуже актуальна і важлива для всіх харків’ян. У кожному навчальному закладі викладаються основи екологічної безпеки та природокористування, кожен науково-дослідний інститут або науково-виробниче підприємство має проблеми з екологічних питань. Отже, відділ запрошує науковців та студентів вищих навчальних закладів, співробітників науково-дослідних інститутів і науково-виробничих підприємств та всіх небайдужих і зацікавлених харків’ян обговорити екологічні питання на науково-практичній конференції «Екологічна безпека у XXI столітті. Наукові досягнення харків’ян», якою 11 травня відкриється Фестиваль науки. На конференції обговорюватимуться наступні питання:
-    Удосконалення виробничих процесів в аспекті їх екологічної безпеки
-    Розробка сучасних методів очистки води, повітря
-    Утилізація рідких, твердих. газоподібних відходів
-    Проблема використання хімічних добрив і хімічних методів боротьби зі шкідниками
-    Розробка енергозберігаючих та енергоефективних джерел енергії
-    Відновлення ресурсів і охорона природи
-    Екологічне нормування та розробка нормативно-правових основ
-    Екологічна освіта та культура суспільства
Матеріали конференції будуть надруковані (докладніша інформація – на сайті бібліотеки). Програма Фестивалю науки буде дуже насиченою. На учасників чекає багато заходів як для науковців, так і для молоді. На засіданнях «круглих столів» будуть обговорюватись гострі питання, а саме: проблеми утилізації відходів, медичні аспекти екології, екологічно безпечне харчування, екологізація освіти і таке інше. Для молоді передбачається показ фільмів, лекції, присвячені екологічним питанням та науковцям – лауреатам Нобелівської премії, майстер-класи з екологічних питань, інтелектуальна гра «Ерудит» (телепроект журналіста Г. Прокаєвої), екскурсії бібліотекою та музеями міста. Заходи проходитимуть у бібліотеці та поза її межами за підтримки Харківського регіонального центру освіти, науки, виробництва, громадських організацій «Енергія світу», «Екосфера», «Друг природи» та інших. Фестиваль завершиться святковим концертом, на який запрошуються всі харків’яни і гості міста.
Упродовж тижня (12 – 17 травня) вхід до бібліотеки вільний, триватиме безкоштовне оформлення читацьких квитків (за наявності паспорта), 17 травня відбудуться наукові пікніки та екологічні мандрівки для велотуристів.
Фестивальний рух, до якого запрошувала на презентації «Взаємодія» завідуюча відділом В. Г. Прохорова, вже розпочався. У читальному залі ВІП 11 лютого спільно з Національним природним парком «Слобожанський» було проведене засідання круглого столу «Шляхи збереження та відновлення болотних угідь». Окрім науковців НПП «Слобожанський», ХНУ ім.
В. Н . Каразіна, Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова, Харківської національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого та студентської молоді, на засіданні були присутні небайдужі харків’яни, члени Харківського регіонального центру розвитку науки, освіти, виробництва, громадських організацій «Добра воля», екологічної групи «Печеніги».
Бурхливими оплесками була зустрінута емоційна доповідь старшого викладача ХНУМГ ім. О. М . Бекетова Ю. І. Вергелеса про значення та охорону водно-болотних комплексів у Харкові. Присутні, більшість з яких навіть не усвідомлювала краси і величезної корисності боліт, ознайомились з унікальними територіями водно-болотних комплексів Харківської області та з НПП «Слобожанський», зокрема з його болотними угіддями. Реліктові озера та невеликі болота, що збереглись з часів останнього льодовикового періоду, є візитною карткою Слобожанського парку. Такі природні комплекси притаманні території Полісся, а для Харківської області це справжнє чудо. Парк – це цілісний масив з понад 200 боліт загальною площею близько 1,5 тис. га.
 Рослини, що ростуть на болотах, відіграють головну роль у формуванні торфу. В першу чергу це стосується мохів. У парку можна побачити зелений мох – зозулин льон, сфагнові (торфові) або білі мохи та інші. Серед слобожанських болотяних рослин існують такі, що пристосувались до умов нестачі мінеральних речовин. Це рослини-хижаки: росичка круглолиста, пухирник звичайний та малий, що живляться комахами та іншими безхребетними. Пухирник малий – рослина, занесена до Червоної книги України. Серед болотяних рослин парку «Слобожанський» рідкісними для області є журавлина болотна, пухівки, образки болотні, латаття сніжно-біле та інші.
Тваринний світ боліт дуже різноманітний. Тут можна побачити безліч комах, амфібій, птахів, ссавців тощо. Неможливо уявити болото парку «Слобожанський» без бабок, метеликів, комарів. Зрідка можна зустріти дозорця імператора – бабку, що до Червоної книги України. Навколоводні ссавці Слобожанського парку, горностай, видра, нічниця водяна, занесені до Червоної книги України. А от норка американська стала постійним мешканцем.
Слобожанські болота полюбляють різні птахи: чаплі, журавель сірий, качки, коловодники та інші. У межах Парку живе кілька сімей бобрів, які будують хатки, греблі, риють канали. Бобри створюють умови для існування багатьох видів тварин і рослин, беруть участь у формуванні прибережних біотопів та збереженні болотяних комплексів.
Під час проведення «круглого столу» в читальному залі відділу експонувалася виставка світлин фотографа-натураліста Сергія Рижкова, яка прикрасила читальний зал. Працівники бібліотеки під час перерви відвідують читальний зал і отримують естетичне задоволення від фотовиставки, що надихає на творчу діяльність. Фотовиставка буде прикрашати читальний зал до закінчення Фестивалю науки.
В руслі природоохоронної тематики 11 березня у читальному залі ВІП відбулось засідання круглого столу «Чарівне моє довкілля» з нагоди відзначення Міжнародного дня річок. Приємною є громадська активність науковців і пересічних громадян в обговоренні сучасного екологічного стану річок та швидкого його поліпшення, у тому числі за допомогою фіто технологій. На жаль, величезна законодавча база, що регулює санітарний стан річок, дуже недосконала. Тому об’єктивне та різнобічне інформування суспільства про гостроту екологічних проблем є першим кроком на шляху їх подолання, а відповідальна екологічна поведінка – це внесок кожного з нас у водний баланс планети.
Наукову весну продовжує конкурс наукових робіт та винаходів «Молоді новатори Харківщини», який організовується бібліотекою спільно з Харківською обласною радою Товариства винахідників і раціоналізаторів сьомий рік поспіль. Запрошуємо студентську молодь, учнів ліцеїв, гімназій, молодих фахівців взяти участь у конкурсі. Положення про конкурс і заявку можна отримати електронною поштою, для цього слід  звернутися на сайт бібліотеки або на сторінку Центру інформаційної підтримки винахідництва на Facebook. Підбиття підсумків конкурсу та нагородження переможців і учасників, як завжди, відбудеться напередодні Міжнародного дня з інтелектуальної власності, 24 квітня о 14. 00 в читальному залі ВІП. Чекаємо на учасників, рухаємось разом до Фестивалю науки.
В. Г.  Прохорова,
зав. відділом ХДНБ ім. В.Г. Короленка

Комментариев нет:

Отправить комментарий