2018


Наука ХХІ століття: Харків медичний


Фестиваль науки-2018 буде проводитися у Харківській державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка протягом 14–19 травня. Цього року він буде присвячений медичній галузі. Медицина – це особлива галузь науки, а професія лікаря є унікальною. Саме лікарю ми довіряємо найдорожче – своє життя і здоров’я. Здоровя має особливе значення в житті кожної людини, це ключовий аспект національної безпеки і є пріоритетом у діяльності будь-якої держави.

Харків гучно заявив про себе як про центр медичної науки з часу заснування в 1805 р. першого в Україні університету і його медичного факультету. Харківська медична школа дала країні велику кількість спеціалістів – лікарів та вчених-медиків, які зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної медичної науки і практики. Серед них були вчені-першопрохідці в багатьох сферах медицини – просвітителі, гуманісти, люди, яких вирізняли глибокий патріотизм та високі моральні якості. Це анатом В. П. Воробйов, який організував єдиний в світі музей становлення людини, підготував унікальний «Атлас анатомії людини», хірург В. М. Шамов, який заснував у Харкові перший в Україні інститут гематології та переливання крові, біохімік О. В. Палладін – засновник інституту біохімії, котрому зараз надане його ім’я, трансплантолог Ю. Ю. Вороний, який в 1933 р. зробив першу в світі пересадку нирки людини; засновник криміналістичного напряму в судовій медицині професор М. С. Бокаріус та багато інших. А імена хірурга М. П. Трінклера, терапевта П. І. Шатілова, офтальмолога Л. Л. Гіршмана, фізілолога В. Я. Данилевського відомі кожному харків’янину.

Справжньою кузнею кадрів стала, поряд з медичним університетом, Харківська медична академія післядипломної освіти. Говорячи про наше місто як про центр медичної науки, слід відзначити такий її розділ, як фармакотерапія. Харків посідає провідне місце в країні за цим розділом медицини, насамперед завдяки діяльності Національної фармацевтичної академії, а також Всеукраїнського центру фармацевтичних препаратів. У Харкові працює фірма «Здоров'я» – одне з найбільших фармацевтичних підприємств країни.

Статистика свідчить, що медична галузь є лідером у патентуванні винаходів і корисних моделей. Показником сучасного інноваційного розвитку медичної науки може служити багаторічна практика міжінститутської співпраці медичних наукових колективів з численними науковими установами Національної академії наук, Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна, Фізико-технічним інститутом низьких температур імені Б. І. Вєркіна НАН України, УкрНДІ вогнетривів імені А. Бережного, НТК «Інститут монокристалів» НАН України і багатьма іншими.
З метою забезпечення здоров’я громадян, як найвищої соціальної цінності в державі, Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про Національну стратегію з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація». Зазначену Національну стратегію розроблено на виконання Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020».
Виконуючи Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Харківська державна наукова бібліотека  імені В. Г. Короленка проводить Фестиваль науки «Наука ХХІ століття: Харків медичний». Захід традиційно розпочнеться науково-практичною конференцією, у якій візьмуть участь науковці та фахівці науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів, громадських організацій та музеїв.
Склад закладів учасників Фестивалю:
-         Харківська медична академія післядипломної освіти;
-         ТОВ «Інмайстерс»;
-         Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна;
-         Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України;
-         Харківський НДІ загальної та невідкладної хірургії НАМН України;
-         Харківський національний медичний університет;
-         Харківський національний університет радіоелектроніки;
-         Національний фармацевтичний університет;
-         Інститут патології хребта та суглобів імені професора М. І. Ситенка НАМН України;
-         Інститут охорони здоров'я дітей та підлітків НАМН України та інші.

У бібліотеці відбудуться дні відкритих дверей з безкоштовним оформленням читацьких квитків, екскурсіями. У програмі заходу – круглі столи, трибуна вченого, інтелектуальний лекторій з циклу «Видатні події і постаті в історії науки і техніки», майстер-класи, он-лайн вікторини, презентація туристичного маршруту «Медицина Харкова в пам’ятних дошках», засідання Клубу лікувально-оздоровчих технологій, віртуальні та тематичні виставки, різноманітні виїзні заходи. Активна співпраця бібліотеки з музеями міста зробить Фестиваль науки цікавим та привабливим для учасників.
Фестиваль науки має стати важливою подією для Харкова та приверне увагу харків’ян, особливо молоді, до науки, її досягнень і майбутніх досліджень у медицині.


14 – 19 травня.
 За підтримки головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації працівники Бібліотеки провели четвертий Фестиваль науки-2018. Фестиваль дав можливість вченим-медикам розповісти про нові дослідження і розробки, студентам доторкнутися до світу науки, отримати нові знання. Заходи Фестивалю науки впродовж шести днів відвідало понад 900 осіб. Під час Фестивалю науки у Бібліотеці щодня проходили безкоштовні екскурсії, в яких брали участь студенти та учні  шкіл Харкова.  20 екскурсій відвідали 418 учасників, до Бібліотеки записалося 78 осіб, читацькі квитки для них були оформлені безкоштовно.

 Перший день

Фестиваль  розпочався 14 травня науково-практичною конференцією «Наука ХХІ
 століття: Харків медичний», яку відкрила директор Бібліотеки, заслужений працівник 
культури  В. Д. Ракитянська. З привітанням учасників і гостей Фестивалю науки 
виступила представник  Департаменту науки і освіти Харківської обласної 
державної адміністрації Наталія Андріївна Сухорукова У конференції взяли 
участь науковці  вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів,  
 медичних установ і громадських організацій  Харкова, які доповіли про
 наукові дослідження та досягнення у галузі медицини та фармакології.
 Учасникам  конференції було запропоновано 21 доповідь. Про високу
 цінність результатів досліджень, представлених на конференції свідчила
 жвава дискусія між її учасниками та доповідачами. Захід   
зібрав понад 200 учасників. Доброзичлива атмосфера, конструктивні 
дискусії, та змістовні доповіді зміцнюють наукові та творчі зв’язки між 
науковцями. По закінченні конференції представники наукових кіл Харкова 
висловили щиру вдячність співробітникам Бібліотеки за організацію заходу, 
партнерське співробітництво та підтримку наукової діяльності.
На заході були присутні журналісти Харківської телерадіокомпанії, які підготували репортаж  про Фестиваль науки, що транслювався  у новинах  інформаційного агентства «ІнформБюро» наступного вечора.
Увазі присутніх пропонувалася розгорнута тематична виставка «Винахідницька діяльність ХМАПО» до 95-річчя заснування закладу. На сайті Бібліотеки для віртуальних користувачів була представлена он-лайн вікторина «Медична Харківщина».














Другий день
 Другий день  Фестивалю науки був дуже насиченим і розпочався презентацією віртуального туристичного маршруту «Медична Харківщина» на сайті бібліотеки». На заході, який проходив у читальному залі відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів, були присутні викладачі та учні Санаторної школи-інтернату для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи.
О 12.00 відбулося засідання Клубу лікувально-оздоровчих технологій «Загадки зникаючого інтелекту». З великою увагою аудиторія прослухала доповідь представника компанії «ІНТЕРЙОДІС» Марини Миколавни Позняковської, були обговорені питання дотримання принципів здорового способу життя, певних правил, що забезпечують гармонійний розвиток, високу працездатність, духовну рівновагу та здоров’я людини.
 У межах Фестивалю та для слухачів заходу експонувалася тематична виставка «Цілющі рецепти народної медицини».
О 14.00 була проведена презентація книги Миколи Голобородька «Три брата. Три судьбы украинцев мужчин  ХХ-ХХІ века. Справочник жизни для мужчин Украины». Микола Голобородько знаний хірург, академік НАН України послухати його прийшла велика кількість читачів.
В той же день для учасників Фестивалю науки та працівників бібліотеки відбулася екскурсія до Музею історії Харківського національного медичного університету. Усі присутні мали змогу дізнатися про історію Харківського національного медичного університету різних періодів його існування. Найбільший інтерес екскурсантів викликали документи і матеріали, що відносяться до студентського життя XIX і початку XX ст., ансамблева експозиція «Професорський куточок» та окрема експозиція, що розповідає про діяльність створеного викладачами університету Харківського медичного товариства, якому виповнилося 150 років.
















Третій день
 16 травня, Фестиваль науки розпочався з роботи інтелектуального лекторію. У читальному залі відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів пройшла лекція з циклу «Видатні події і постаті в історії науки і техніки». Лекцію, присвячену видатному вченому, лауреату Нобелівської премії  І.І.Мечникову, прочитала інженер-патентознавець, популяризатор науки  Елеонора Іллівна Городецька. Аудиторія слухачів, а це здебільшого молодь, дізнавалась про одного з основоположників імунології,  еволюційної ембріології та мікробіології, який народився на Харківщині і навчався у Харківському університеті.
 
Об 11.00 студенти Луганського національного аграрного університету
разом з працівниками відділу науково-інформаційного забезпечення
 інноваційних процесів і викладачами ХНМУ відвідали Аптеку-музей 
 на вул. Воскресенський. Екскурсія, що провела екскурсовод-провізор
 Наталя Миколаївна Мищик, була дуже цікавою і змістовною. 
Музей налічує близько 2500 експонатів. Особливий інтерес викликав 
у студентів касовий апарат початку ХХ століття, помада, що 
нагадує патрон і настоянки зі справжніми зміями, геконами 
і скорпіонами всередині.

 О 14.00 у читальному залі відділу науково-інформаційного забезпечення 
інноваційних процесів проводився майстер-клас з основ травознавства для 
лікування и профілактики захворювань.  Ведуча цього заходу, кандидат 
фармакологічних наук Ірина Аркадіївна Довженок, навчала учасників
 основам езотеричного травознавства і наукової фітотерапії.     











   
Четвертий день.
Четвертий день Фестивалю науки був відзначений такими заходами:
о 10.00 завідуюча відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів  В. Г. Прохорова відкрила Інтелектуальний лекторій і представила учасникам Фестивалю науки лектора кандидата біологічних наук С. М. Ємельяненко, яка прочитала присутнім лекцію «Геніальні люди і медицина». У легкій, цікавій манері вона виклала оригінальну концепцію геніальності, розроблену харківським генетиком В. П. Ефроїмсоном. Захоплююча розповідь про роль вроджених властивостей у формуванні особистості, про фактор середовища не зал залишила  байдужим. У  розповіді про великих геніїв людства Світлана Михайлівна використовувала  біографії, матеріали історії, психології і медицини.
Продовжився Фестиваль науки «круглим столом» «Перспективні медичні системи та інформаційні технології в біомедицині». На засіданні обговорювалися питання біомедичної інженерії та інформаційних технологій в медицині, був представлений сучасний погляд на проблему діагностики та лікування порушень носового дихання і методи доказової діагностики дихально-нюхових порушень, розкриті теми роботизованих нейрохірургічних систем та сучасних технологій. У заході взяли участь науковці  Обласної клінічної лікарні, Харківського націоналного університету радіоелектроніки, Національного технічного університету «Харківського політехнічного університету» і т.і. Учасникам «круглого столу» було запропоновано сімь  доповідей, відучим засідання був доктор технічних наук, професор ХНУРЕ Олег Григорійович Аврунін.






















П’ятий день
 18 травня розпочався з Інтелектуального лекторію. Учасникам запропоновано лекцію з циклу «Видатні події і постаті в історії науки і техніки». Лекцію, присвячену американському біохіміку, лауреату Нобелівської премії, вихідцю з України Зельману Ваксману, студентам медичного університету прочитала інженер-патентознавець  Е. І. Городецька.
Об 11.00 була організована ще одна екскурсія в Музей історії Харківського
 національного медичного університету для студентів 
Луганського національного аграрного  університету. Студенти з великим 
інтересом прослухали розповідь екскурсовода про створення університету, 
про життя та навчання студентів медиків до революції, про викладачів, що 
склали славу і гордість вишу.
О 14.00 у межах заходу «Трибуна вченого» виступив лікар-анестезіолог Харківської медичної академії післядипломної освіти, кандидат медичних наук Максим Олександрович Голяніщев. Лекція була присвячена інтерактивним технологіям на етапі постійного післядипломного розвитку лікаря. Захід відвідали студенти Харківського медичного інституту.
Завершальною подією цього дня була яскрава дуже очікувана творча 
зустріч з автором оздоровчих і відновлюючих технологій, фахівцем з 
альтернативної медицини, майстром найдавнішої суфійської школи 
Мирзаахматом Норбековим. У 2002 році  М. С. Норбеков  переїхав до 
України і відкрив школу по системі оздоровлення, яку назвав «Інститут
 самовідновлення людини». У своїй школі Норбеков використовує і 
поширює унікальні давньосхідні знання і оздоровчі методики, в яких 
кожен бажаючий може, доторкнувшись до мудрості тисячоліть, 
навчитися жити , без хвороб, в гармонії зі самим собою і своїм
 внутрішнім світом.. Зустріч була цікава всім, хто хотів дізнатися про те, 
як відновити здоров'я, зір, відкрити безмежне джерело енергії у собі та 
розвинути інтуіцію. По закінченню зустрічі Мірзаахмат Санакулович 
подарував бібліотеці свою нову книгу «Интуиция – это прорыв в БУДУЩЕЕ».




Шостий день
Закінчився Фестиваль науки екскурсією-походом, яку провела для 
любителів трав та їх вивчання і використання Ірина Аркадіївна Довженок. 
Екскурсія проходила в мальовничому зеленому куточку Харкова – в Яру,
 в Павленках на узбережжі струмка Жихорець. 
Іріна Аркадіївна щедро ділилася своїми знаннями, 
накопиченими за кілька десятиліть, які вона присвятила травознавству
  і цілительству.










Комментариев нет:

Отправить комментарий